Historie

29. prosince 2007 v 16:32 | Terísek |  Hafling
Historie plemene:
Historie chovu koní v bavorské a rakouské alpské oblasti je značně složitá.I když je zde terén velmi neschůdný,vedly tudy obchodní i vojenské cesty a původně se zde chovali koně podobní norikům.Avšak v západní části se chovali drobnější alpští koně,kteří se v místních podmínkách skvěle osvědčili.Ti se začali v 19.století šlechtit na vzhled i barvu.
Plnokrevný arab El Bedavi byl dovezen přímo z Arabie do Rakouska a v hřebčíně v Radovci bylo po něm odchováno četné potomstvo,dále používané ke zlepšení chovu koní v celém Rakousko-Uhersku. Tak došlo i na haflingy.Jeden z předků hlavní linie haflingů se jmenoval,jak už jsem zmínila,
El Bedavi XXII. a pátou linii založil 40 Willy,rovněž potomek tohoto hřebce z matky Folia.Všech 5 linií haflingů se díky přesné dokumentaci podařilo udržet bez příměsi krve jiných malých horských koní.
Hafling je velmi populární v Rakousku,Německu,Švýcarsku a dovážel se i do českých zemí a na Slovensko.Chová se i ve Velké Británii,hlavně v hřebčíně Chatsworthu v Derbyshiru,který byl k tomuto účelu založen vévodkyní z Devonshiru.Stádo haflingů bylo dovezeno také do Indie,kde v armádních hřebčínech sloužili k chovu soumarů pro horské oblasti Džammú a Kašmíru.Nedokázali se však přizpůsobit horku.Haflingové se však nyní chovají v mnoha různých zemích pro svůj hezký vzhled,dlouhověkost,dobrou povahu a všestrannost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kteří koně se vám líbí nejvíce???

Haflingové 45% (9)
Fríský koně 25% (5)
Arabové 5% (1)
Anglický plnokrevníci 5% (1)
Hanoverský koně 5% (1)
Irsky tinkeři 15% (3)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama